poniedziałek, 23 kwietnia 2018

"Czwarta małpa" J. D. Baker

Książkę "Czwarta małpa" poleciła mi czytelniczka mojego bloga. Czy warto po nią sięgnąć? Przeczytajcie sami :)"Tajemniczy seryjny morderca zwany przez policję Zabójcą Czwartej Małpy sieje grozę wśród mieszkańców Chicago. Policja od lat bezskutecznie próbuje odkryć jego tożsamość.
Przełomem w śledztwie jest wypadek, w którym pod kołami autobusu ginie pieszy. Prawdopodobnie to Zabójca Czwartej Małpy: przy zwłokach zostaje znalezione charakterystyczne pudełko z fragmentem ciała uprowadzonej ofiary.
Detektyw Sam Porter w kieszeni marynarki mężczyzny znajduje pamiętnik. Musi wejść w umysł psychopaty, by zrozumieć jego zagmatwaną historię i odnaleźć ostatnią porwaną osobę. Zanim będzie za późno…"

Zabójca Czwartej Małpy, ponosi śmierć pod kołami autobusu. Znaleziono przy nim pamiętnik opisujący historię jego życia oraz pudełko, w którym znajduje się część ludzkiego ciała, co sugeruje, że przed śmiercią zdążył porwać kolejną ofiarę. Policja próbuje zrozumieć rozumowanie tego  psychopaty, tak by nie było za późno na uratowanie porwanej osoby. Pseudonim zabójcy pochodzi od znanych japońskich małpek- jedna zatyka uszka, druga oczka, trzecia pyszczek. Jest to symbol nie słyszę nic złego, nie widzę nic złego, nie mówię nic złego. Czwarta małpka to jednak: Nie czynię nic złego. 

Opisana historia jest dość interesująca, wciągająca, pełna tajemnic,a  zakończenie zupełnie nieprzewidywalne. Akcja dzieje się szybko, a z każdym rozdziałem chcemy dowiedzieć się więcej.
Wielowątkowość w tej książce nawet w najmniejszym stopniu nie staje się niezrozumiała. Odnoszę też wrażenie, że wprowadził Nas w zupełnie inny świat, opisami sprawił, że cała scenografia sama rysowała Nam się przed oczami. Gdy wydaje Nam się, że już jest wszystko jasne, znamy zakończenie to historia cała nagle obraca się o 180 stopni i poznajemy nowe wątki, które sprawiają, że wszystko nagle obiera inny tor wydarzeń. Tak samo był z zakończeniem, które jest zuepłnie nieprzewidywalne i nie do odgadnięcia. 

Polecam tą książkę wszystko fanom thrillerów i książek psychologicznych. Pochłoniecie ją jednym tchem :) 

Ta nowość to kupienia w księgarni Tania Książka.

2 komentarze:

  1. to jedna z moich ulubionych ostatnio😊

    OdpowiedzUsuń
  2. potwierdzam, warta przeczytania😊 Kasia

    OdpowiedzUsuń