poniedziałek, 26 czerwca 2017

"Dom bez okien" Nadia Hashimi

"Dom bez okien" to książka opisująca trudną sytuację w afgańskiej kulturze,a warto się z nią zapoznać ze względu na to by przejrzeć na oczy i poznać ten świat od prawdziwej strony.
Opisana w książce sytuacja jest fikcyjna, jednak takie zdarzenia mają miejsce na prawdę i warto sobie zdać z tego sprawę. Ziba to główna bohaterka tej książki, mieszka z mężem i czwórką dzieci. Pewnego dnia zostaje znalezione ciało jej męża Kamala i od tego momentu wszystko się zmienia. To właśnie Ziba na pierwszym miejscu zostaje oskarżona o jego zabójstwo i przez to trafia do więzienia dla kobiet.Czy adwokatowi uda się ją wyciągnąć? Czy zostanie uniewinniona?

Sama powieść jest dosyć ciężka i aż nie chce się wierzyć, że takie zdarzenia mogą mieć prawdziwe miejsce. Zadziwiające są opowiadania innych kobiet osadzonych w więzieniu wraz z Zibą oraz los jej dzieci. Książka trzyma w napięciu i dlatego trzeba ją przeczytać całą by dowiedzieć się o losie wszystkich bohaterów. Na pewno każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że kultura afgańska bardzo odbiega od tej, którą znamy na co dzień. Nie ma się co dziwić skoro ustrój tam panujący do republika islamska. A samo odejście z islamu grozi karą śmierci. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami islamu by zrozumieć panujące tam zwyczaje. Autorka skupia się na przedstawieniu nam tej złej strony Afganistanu oraz przede wszystkim praw kobiet. Tylko czy one mają jakieś prawa?


 Ten bestseller do kupienia w księgarni Tania Książka.

4 komentarze:

  1. zapowiada się ciekawie, lubię takie książki

    OdpowiedzUsuń
  2. fajna książka😊

    OdpowiedzUsuń