poniedziałek, 8 maja 2017

Zestaw małego naukowca

Dzisiaj będzie trochę eksperymentów, eksperymentów z którymi poradzą sobie nawet 3 letnie dzieci :)

Eksperymenty- to jest coś co dzieci lubią, lubią eksperymentować, obserwować, dolewać, mieszać i czekać na efekt końcowy... jak to powstaje coś fajnego z zaledwie 2 czy 3 składników. Czasem wystarczy tylko dolać wody, a efekt jest zaskakujący.

Trochę pobawiliśmy się tworząc tęczę, sztuczny śnieg i polimery... a to wszystko z zestawami małego naukowca Funiversity

Aby zrobić tęczę potrzebowaliśmy tylko wodę oraz zawartość pudełeczka. Wystarczy, że wodę zabarwiliśmy specjalnymi barwnikami i wsypaliśmy hydrożelowe kryształki, które sprawiły że otrzymaliśmy kolorowe galaretki. Po włożeniu do próbówki kolorowych galaretek przez kilka dni kolory przenikają przez siebie, tworząc efekt tęczy.

Sztuczny śnieg (bardzo sypki) powstał w efekcie połączenia wody z poliakrylanem sodu. Co ciekawe to właśnie poliakrylan sodu jest wykorzystywany do pieluszek jednorazowych, które chłoną wilgoć.

Fun goo, czyli zestaw z polimerem - polimer, który stworzyliśmy przypomina galaretkę, jednak po włożeniu do próbówki przybiera jego kształt niczym ciecz, a tak naprawdę jest to ciało stałe.

W instrukcjach znajdziemy wiele ciekawostek: co to jest tęcza? jak powstaje ? czy na końcu tęczy można znaleźć skarb? czym jest prawdziwy śnieg? czy wszystkie płatki śniegu są takie same? czy pada on tylko na Ziemi? czym są polimery?

Takie i inne eksperymenty powinniśmy robić z dziećmi bardzo często, o właśnie przez takie doświadczenia i zabawę dzieci przyswajają największą wiedzę. Zadają przy tym wiele pytań, obserwują i poznają wiele prawd dotyczących nauki.
5 komentarzy:

  1. bardzo fajny zestaw i można wiele nauczyć Nasze maluszki

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam takiego jednego, który ostatnio nawet chciał pokazywać sztuczki i eksperymenty :) Pewnie byłby zainteresowany :)

    OdpowiedzUsuń
  3. my też lubimy eksperymenty :)

    OdpowiedzUsuń