poniedziałek, 19 czerwca 2017

Legendy polskie wyd. Martel

"Legendy polskie" wydawnictwa Martel to 3 tomowa kolekcja fajnych, polskich legend, które każdy z Nas powinien znać ;)
Legendy to opowiadania o postaciach historycznych lub uważanych za postacie historyczne, opowiadają zazwyczaj o mędrcach, wojownikach, królach. W przeciwieństwie do mitów zawierają podłoże historyczne i opowiadają o ludziach, a nie bogach. Legendy powinni znać młodzi, jak ci starsi, bo to właśnie na legendach został zbudowany Nasz kraj. Często zwiedzając jakieś miejsca słyszymy o legendach tego właśnie miejsca, mówią nam "Legenda głosi, że..." i od legend wszystko się zaczyna :)


Dlatego jak tu nie znać legendy o Warszawskiej syrence, czy wiecie co głosi ta legenda? Co było zanim powstała Warszawa? Czy to właśnie to ta syrenka widnieje w herbie Warszawy? Czy ona spełniała życzenia?

Na pewno każdy nieraz z Was był nad Morskim Okiem w Tatrach, a czy znacie jego legendę? Co tam według legendy się wydarzyło?

 W każdej z tych trzech książek znajdziemy po 5 znanych legend, najbardziej popularne to: Królowa Bałtyku, O zbójniku Janosiku, Bazyliszek, Warszawska syrenka, Morskie Oko, O smoku wawelskim czy Złota kaczka.

Książki zostały oprawione w twardych oprawach, bardzo ładnie wykonane, kolorowe ilustracje i dużo czcionka zachęca do czytania i poznawania legend wielu miejsc. A ja mam cichą nadzieję, że ta seria zostanie rozszerzona i pojawią się nowe tomy z legendami :)4 komentarze: