Składniki:
- 12 łyżek mąki żytniej typ 2000,
- 12 łyżek letniej wody.
Przygotowanie:
pierwszy etap: do słoika o pojemności 500 ml wsypujemy 3 łyżki mąki, zalewamy 3 łyżkami letniej wody i mieszamy, tak żeby nie było grudek. Słoik przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce (ok. 25 stopni) - najlepiej zimą koło grzejnika, a latem w nasłonecznione miejsce. Zostawiamy na 12 godziny.drugi etap: dosypujemy kolejne 3 łyżki mąki i zalewamy 3 łyżkami letniej wody. Mieszamy i odstawiamy na 12 godziny w ciepłe miejsce.
trzeci etap: dosypujemy kolejne 3 łyżki mąki i zalewamy 3 łyżkami letniej wody. Mieszamy i odstawiamy na 12 godziny w ciepłe miejsce.
czwarty etap: dosypujemy kolejne 3 łyżki mąki i zalewamy3 łyżkami letniej wody. Mieszamy i odstawiamy na 12 godziny w ciepłe miejsce.
Zakwas będzie wydzielał charakterystyczny kwaśny zapach. Taki zakwas możemy przechowywać do 2 tygodni w szczelnym słoiczku (u mnie w słoiczku More than Jar) w lodówce. Dokarmiamy go dodając 3 łyżki mąki i 3 łyżki letniej wody, mieszamy. Z czego 3 łyżki zakwasu odkładamy do lodówki, a resztę do chlebka :) Chyba, że potrzeba nam więcej zakwasu wtedy dodajemy większą ilość mąki i wody.
Ja swój chleb na zakwasie robię już od dwóch lat. To najlepszy chleb :-)
OdpowiedzUsuńnie wiem co robie zle.. ale ilekroc robilam zakwas tylekroc byl do d... i ladowal w koszu... chyba nie mam do tego serca...
OdpowiedzUsuńa stał u Ciebie zawsze w ciepłym miejscu? Zakwas musi mieć 25-26 stopni ;)
UsuńNajlepszy chleb! :)
OdpowiedzUsuńZapisuję zakwas :D Może w końcu upiekę swój własny, domowy chleb :)
OdpowiedzUsuń